پروتز چانه

پروتز چانه

پروتز چانه برای افرادی که برجستگی چانه کمی دارند و یا در اثر حادثه استخوان فک دچار آسیب شده و بر جستگی طبیعی چانه از بین رفته است قابل انجام است.

با افزایش سن بطور طبیعی بدلیل تحلیل چربی و تغییر استخوان فک برجستگی چانه کاهش می یابدکه در این موارد قرار دادن پروتز انتخاب اول نیست چرا که دراز شدن بیش از حد چانه یک حالت مصنوعی ایجاد می کند که در متون علمی به چانه جادوگر تشبیه شده است.

 

 

 

 

Chin prosthesis

بعد از قرار دادن پروتز تغییر دادن ابعاد آن امکان پذیر نیست و در افرادی که در سن رشد هستند و اعضاء صورت در حال تغییر کردن می باشند ممکن است با قرار دادن پروتز چانه به مرور زمان تناسب بین اعضاء صورت بهم خورده و احتیاج به عمل مجدد باشد.

از آنجا که عمل جراحی پروتز چانه مثل هر عمل جراحی دیگری بدون ریسک نمی باشد ، خطرات بیهوشی و عفونت در موضع  وجود دارد و راههای جایگزین برجسته کردن گونه معرفی شده اند که در اینجا به آنها اشاره می شود.

هزینه پروتز چانه چقدر است؟

از آنجا که عمل پروتز چانه در اطاق عمل انجام می شود هزینه آن شامل اطاق عمل ، بیهوشی و پروتز می باشد که در جمع قیمت نهایی عمل چانه بسیار بالاتر از هزینه تزریق فیلر در چانه خواهد شد.

تزریق ژل و یا چربی عوارض ناخواسته پروتز را  ندارند و در صورت تغییرات ابعاد صورت در طول زمان ، قابل اصلاح می باشند.

 

 

 

Chin prosthesis

عوارض پروتز چانه چیست؟

برای قرار دادن پروتز چانه دو روش داخل دهانی و زیر پوستی وجود دارد. روش داخل دهانی بدلیل اینکه جای بخیه بر روی پوست نمی ماند مناسب تر به نظر می رسد ولی به دلیل وجود باکتری های بی هوازی در حفره دهان همواره احتمال ورود این باکتری ها به محل عمل و ایجاد عفونت در موضع وجود دارد.

روش دوم از ناحیه زیر چانه برش داده می شود و پروتز در محل مناسب قرار داده می شود که در این حالت احتمال عفونت کمتر است ولی اسکار بخیه بر روی پوست در زیر چانه باقی خواهد ماند.

به دلیل اینکه پروتز از ماده سیلیکون ساخته شده است و این ماده جامد بر روی استخوان چانه قرار داده می شود امکان جا به جایی و عدم تقارن  یا سخت شدن آن در آینده و تغییرات در طول زمان  وجود دارد.

بنابراین در بسیاری از موارد پروتز چانه اولین انتخاب نیست و جایگزین مناسب تر تزریق فیلر است که عوارض فوق را نداشته و قابلیت اصلاح مجدد در آینده دارد.

 

 

Chin prosthesis

تزریق ژل چانه چگونه است؟

برجسته کردن چانه با تزریق ژل اسید هیالورونیک انجام می شود که یکسال ماندگاری دارد البته ژل ریدیس تا دو سال ماندگاری دارد و برای این ناحیه قابل انجام است.

تزریق چربی در این ناحیه انجام می شود که چربی از شکم و یا ران فرد گرفته شده و احتیاج به دو نوبت تزریق به فاصله شش ماه دارد.

بر خلاف پروتز احتمال جا به جایی در آینده وچود ندارد و فیلر تزریق شده بخشی از بدن خواهد شد.

 

خطرات پروتز چانه:

خطرات پروتز چانه خیلی شایع نیست اما در مواردی ممکن است اتفاق بیافتد. به برخی از خطرات پروتز چانه در زیر اشاره شده است:

 عفونت پروتز: معمولا می توان با مصرف دارو از عفونت پروتز جلوگیری کرد اما در مواردی بدن پروتز را پس می زند که در آن صورت باید پروتز را از بدن خارج کرد.

حرکت پروتز: با گذشت زمان، ممکن است جاذبه زمین پروتز را به حرکت وا دارد و ب سمت پایین بکشد و در زیر خط فک قرار بگیرد. به طور کلی، پروتز چانه برای بیشتر افرادی که این جراحی را انجام داده اند دردی قابل تحمل داشته و اکثر بیماران هیچ عارضه ای را پس از انجام پروتز تجربه نکرده اند.

 

 

Chin prosthesis

جای زخم جراحی پروتز چانه کجا می ماند؟

در جراحی پروتز چانه، جراح برشی بسیار ریز موازی با چین زیر چانه ایجاد می کند. جای زخم این برش معمولا چند اینچ درازا دارد. برخی جراحان برای آنکه جای زخم قابل رویت نباشد و روی پوست نماند، پروتز را از راه دهان در چانه قرار می دهند. روش جراحی و تعیین محل برش برای قرار دادن پروتز، بستگی به نظر پزشک دارد.

 

jarrahizibaei.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *