لباس مجلسی

طراحی لباس مجلسی

لباس مجلسی لباسی است که در مجالس و مراسم ها کاربرد دارد. طراحی لباس ارتباط مستقیم با مد روز و اصول شیک پوشی دارد و همین موضوع، سبب تمایز لباس مجلسی ازدیگر لباس ها شده است. لباس مجلسی لباس زنانه ای است که سبب تقویت حس زنانه در خانم ها می شود و اعتماد به نفس آنان را بالا می برد.

 

لباس مجلسی

 

لباس مجلسی دارای طراحی خاصی است به طوریکه در طراحی آن معمولا یقه لباس را کمی باز، قسمت سینه را چسبان، آستین ها را برهنه و دامن لباس را بلند و پرچین می کنند و در دامن لباس پارچه زیادی استفاده می شود. پارچه هایی که در این نوع لباس استفاده می شوند جنس براق تا مات و از نرم به سخت متنوع می باشد. این نوع لباس ممکن است پفی یا جذب باشد و باید برای هر شخص متناسب با ساختار بدن وی طراحی شود. مثلا برای فردی که چاق است هر چند که در آن از بهترین پارچه و تزئینات استفاده شده باشد نباید به صورت جذب و تنگ باشد، چون در اینصورت به جای اینکه اندام او را زیباتر نشان دهد باعث بدتر دیده شدن اندام وی می شود.

 

 

پیدایش طراحی لباس مجلسی

پیدایش طراحی لباس در اواسط سال ۱۸۲۰ اتفاق افتاد و با دوره رمانتیسم و جنبش های تاثیرگذار در عرصه هنر و ادبیات اروپا و آمریکا همزمان شد که البته این همزمانی نمی تواند تصادفی باشد. در دوره رماتیسم جامعه گرایش بیشتری به عشق و شور و احساسات پیدا کرد و همین باعث شد مردم گرایش به پوشیدن لباس های زیبا و فاخر پیدا کنند و به دنبال آن صنعت نساجی و چرم هم رونق یافت و مردم توانستند به لباس های آماده دسترسی پیدا کنند.

 

 

طراحی لباس در سال ۱۸۲۰ بوجود آمد و به صورت یک صنعت عمومی درآمد. تا قبل از آن پوشیدن لباس های مجلسی فقط مختص طبقه متوسط و پایین جامعه بود. مجلات مد آمریکایی و اروپایی هم در این سال ها پررونق شده و بسیار طرفدار پیدا کردند. لباس و مد زنانه در این دوره به بخش های مختلفی مثل لباس صبح، لباس روز، لباس پیاده روی، لباس گردش، لباس کالسکه نشینی، لباس کنار دریا، لباس شام، لباس عصر، لباس مجلسی، لباس باله و… تقسیم شد و از بین تمام اینها لباس مجلسی از همه آنها پرطرفدارتر بود و به همین دلیل هم اهمیت خاصی پیدا کرد.

 

 

امروزه  لباس مجلسی معمولا در مراسم هایی مثل جشن ها و جشنواره ها، مراسم خیریه، مراسم فارغ التحصیلی و… کاربرد دارد. لباس مجلسی در آقایان معمولا به صورت کت و شلوار استاندارد تیره رنگ می باشد، اما این نوع لباس در خانم ها تنوع بسیار بالایی دارد و خانم ها گرایش بیشتری به پوشیدن لباس های مجلسی متنوع دارند.

 

https://motivemoda.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *